Kde jsem: prohifi.cz > Rady a návody > Tlumení předních dveří a montáž reproduktorů do Škoda Octavia I

Tlumení předních dveří a montáž reproduktorů do Škoda Octavia I

1. Úvod

Pro kvalitní montáž předních reproduktorů do Vašeho vozu je velmi důležité tlumení předních dveří. Jsou pro to 2 hlavní důvody:

Vnější plech je u nějakých vozů už z výroby více či méně polepen tlumícím materiálem, ale spíše pouze částečně. Mnohem důležitější je ovšem podoba vnitřního plechu dveří. Jsou automobily s předními dveřmi dobře konstrukčně připravenými pro ozvučení – např. Škoda Fabia s kompletně „zavřenými“ dveřmi a nebo naopak Škoda Octavia s několika otvory ve vnitřním plechu. To je také důvod, proč je sériové ozvučení ve ve Škodě Fabii lepší než ve Škodě Octavii. Princip montáže reproduktorů a tlumení dveří je ale ve všech vozech prakticky totožný jako v tomto návodu.

2. Přípravy před tlumením

Pro tlumení budeme potřebovat: tlumící materiál Vibraflex SXP 25 v2, hadr, odmašťovadlo, sprej s černou barvou, nářadí.

Tlumení dveří Škoda Octavia – pěnovka Nejprve sundáme tapecírunk dveří. Pod ním se v závislosti na roku výroby vozu nachází igelit nebo pěnovka, viz foto.

Oba tyto materiály slouží pouze k zamezení úniku vlhkosti dovnitř do vozu, my je ovšem nahradíme tlumícím materiálem, takže žádný strach. Poté demontujeme originální středobasový reproduktor v plastové redukci.

Tlumení dveří Škoda Octavia – odmaštění Dále vnitřní i vnější plech pečlivě zbavíme všech mechanických nečistot a dokonale (raději několikrát) je odmastíme. Na odmaštění se často používá technický benzín, ale naše zkušenost je taková, že plech je i poté trošku mastný, proto doporučujeme raději používat a používáme karosářské odmašťovače (lze zakoupit v prodejnách s barvami).

3. Tlumení vnějšího plechu dveří

Tlumení dveří Škoda Octavia – tlumení vnějšího plechu + uchycení redukce Na dokonale odmaštěný plech postupně lepíme pláty tlumení. Doporučujeme použít tlumící materiál Vibraflex SXP 25 v2. Má tloušťku 2,5 mm a jeden plát 50×100 cm spolehlivě vystačí na kvalitní vytlumení vnějšího plechu. Není nutné polepit celý vnějších plech jedním plátem tlumení, mnohdy je to i nemožné. Měnší kusy nejsou problém, je lepší je lepit s mírným přesahem 2–3 cm. Vše doporučujeme provádět při teplotě vzduchu 20° C a více, i tak je vhodnější použít horkovzdušnou pistoli (nebo jako alternativu fén).

Není nutné polepit dokonale každičký kousek plechu, mělo by postačovat polepení cca 80% plochy, ale čím více, tím lépe. Odtoky dveří samozřejmě ponecháváme volně průchozí.

4. Úprava růžku stahovačky + připevnění MDF redukce:

Tlumení dveří Škoda Octavia – úprava růžku stahovačky U většiny reproduktorů dochází u tohoto vozu k problému s velikostí magnetu. – překáží růžek držáku stahovačky okna. Vyřešit to můžeme ustřižením růžku nebo jeho ohnutím. Výsledný efekt je stejný, ohnutí je práce na 20 vteřin a ničemu tím určitě neublížíme.

Ohnutý růžek jako ochranu před korozí raději zastříkneme trochou barvy.

Tlumení dveří Škoda Octavia – osazení MDF redukce Poté místo plastových redukcí přišroubujeme na míru vytvořené redukce z MDF (tento materiál můžeme připodobnit dřevotřísce, o dost lépe se s ním pracuje a má větší pevnost). MDF redukci rovněž ošetříme povrchovou úpravou pro zamezení nasáknutí vodou, co by způsobilo kroucení materiálu a ztrátu pevnosti – v našem případě opět černá barva ve spreji.

Význam MDF redukce je v pevném osazení reproduktoru. Je možno použít i plastovou redukci, ale určitě raději doporučujeme mnohem pevnější z MDF.

5. Tlumení vnitřního plechu dveří + instalace reproduktorů

Tlumení dveří Škoda Octavia – polepení textilní páskou Vzhledem k tomu, že vnitřní plech dveří má v sobě několik otvorů, samotný tlumící materiál by neplnil funkci dostatečně – v teplých letních dnech jsou uvnitř dveří příliš vysoké teploty, tlumení postupně měkne ztrácí svůj účinek. Proto je dobré před aplikací tomuto alespoň částečně zamezit textilní lepící páskou na podklad pod tlumící materiál. Tuto textilní pásku lze zakoupit v OBI, Baumax atd. Není to sice úplně ideální, ale pro levnější sestavy postačující řešení. U kvalitnějších sestav se otovory překrývají plechem, slabou MDFkou, případně laminátem – fantazii se meze nekladou, princip je stále stejný – pokusit se udělat co nejpevnější ozvučnici.

Tlumení dveří Škoda Octavia – vnitřní plech Nyní již tedy zbývá pouze polepit vnitřní plech tlumícím plátem a tlumení dveří je dokončeno. Ideální místo pro umístění výhybky viz obrázek. Pak již stačí pouze prodrátovat jednotlivé komponenty a vše je připraveno pro opětovné „nastrojení“.

Pro vnitřní plech doporučujeme rovněž tlumící materiál Vibraflex SXP 25 v2.

Umístění a instalace středobasových reproduktorů je tedy jasná zbývá ještě vyřešit otázku kam s výškovými reproduktory. Většina lidí se snaží zachovat původní umístění. To je možné, ikdyž ne úplně ideální ze 2 důvodů:

 • originální mřížka plastového trojúhelníčku je špatně průzvučná
 • originální směrování je nevhodné. Vhodné směrování závisí na každém typu reproduktorů a zbytku sestavy, ale obecně platí pravidlo o protínání os výškových reproduktorů nad ruční brzdou ve výšce uší. Zde se opět fantazii meze nekladou.

Výškové reproduktory v laminátových domečcích Škoda Octavia Výškové reproduktory je možno umístit i do vyrobených laminátových doměčků, ale to je již nad rámec tohoto článku.6. Závěr

Takto namontované reproduktory v dobře vytlumených dveřích budou hodně dobře basovat, středové pásmo bude přesnější, výšky ve většině reproduktorů o dost příjemnější. Po montáži je dobré cca 10 hodin reproduktory příliš „netrápit“, tj. nehrát rádio na více než 50% hlasitosti (tzv. rozehrávání, zahoření), poté již je možno hrát „bez omezení“. Je dobré vědět, že každý zesilovač, včetně toho v autorádiu, začíná cca od 3/4 hlasitosti zkreslovat, přičemž prámě zkreslení nenávratně ničí reproduktory bez nároku na uplatnění reklamace. Doporučujeme i vypnutí všech zvukových korekcí jako je loudness, bass, treble atd. Při správném výběru reproduktorů a montáži toto zpravidla není potřeba.

Slušelo by ještě doporučit pár osvědčených reproduktorů pro Škoda Octavia v různých cenách, které máme vyzkoušené a nikdy nezklamaly:

Snad to aspoň trošku pomohlo. Pokud byste měli dotazy, klidně se ptejte.

7. Doporučení pro nákup – základní ozvučení Škoda Octavia I.

Jako rozšíření tohoto článku pro Vás máme ještě tipy na nákup všeho potřebného pro lepší ozvučení. Chcete-li základní ozvučení Škody Octavia I. s výborným poměrem cena/kvalita, doporučujeme vytlumit přední dveře a osadit je kvalitními reproduktory.

Doporučení pro nákup je následující:

Pokud se rozhodnete i pro výměnu autorádia, je potřeba ještě dokoupit tzv. fantomové napájení antény. Bez tohoto příslušenství by s neoriginálním autorádiem nefungoval zesilovač autoantény.

8. Doporučení pro nákup – kvalitnější ozvučení Škoda Octavia I.

Chcete-li kvalitnější ozvučení Škody Octavia I. s výborným poměrem cena/kvalita, doporučujeme vytlumit přední dveře a osadit je kvalitními reproduktory s hodně dobrou basovou složkou, dále do zavazadlového prostoru umístit subwooferový box, a oboje pohánět zesilovačem.

Doporučení pro nákup je následující:

 • Morel Tempo 6 … hodně kvalitní přední reproduktory s velmi dobrými basy
 • Prohifi MDF redukce Škoda Octavia I – přední dveře … redukce pro pevné uchycení reproduktorů
 • Vibraflex SXP 25 v2 … dostatek tlumícího materiálu pro vytlumení obou předních dveří
 • 10× Neotech Sound Stream 2×3 mm² … velmi kvalitní reproduktorový kabel pro připojení předních reproduktorů k zesilovači
 • Massive Audio VB 12 … subwooferový box s hodně přesnými rychlými basy
 • Neotech Sound Stream 2×3 mm² … pro připojení subwooferu k zesilovači
 • Massive Audio NX4 … výkonný kvalitní 4kanálový zesilovač, na který lze velmi dobře připojit přední reproduktory a subwoofer
 • T1 Audio T1-KIT3 … kompletní kabelová sada pro připojení zesilovače
 • Kicx RCA 05 … kabelová sada obsahuje pouze 1 signálový kabel; pro možné ovládání hlasitosti subwooferu je potřeba dokoupit ještě 1 kvalitnější signálový kabel pro vyvedení signálu předních reproduktorů z autorádia do zesilovače
 • Alpine CDE-123R … kvalitní autorádio se 3 páry výstupů na zesilovač a zeleným podsvětlením; velmi dobře se designově hodí právě do Škoda Octavia I.

Tato sestava je již velmi vyvážená. Můžete si na ní vychutnat libovolný hudební žánr.

Pokud se rozhodnete i pro výměnu autorádia, je potřeba ještě dokoupit tzv. fantomové napájení antény. Bez tohoto příslušenství by s neoriginálním autorádiem nefungoval zesilovač autoantény.

Mnoho přijemných chvilek při poslechu hudby ve vašem voze přeje tým prohifi.cz