Kde jsem: prohifi.cz > Recenze > Subwoofer do auta Kicx ICQ 300B - test ve Škoda Octavia Combi

Subwoofer do auta Kicx ICQ 300B - test ve Škoda Octavia Combi

Představení značky Kicx

Reproduktory značky Kicx již dávnou nejsou něčím neznámým, čeho byste se mohli obávat. Není to žádný výstřelek, ani pokus o další značku, ale celkem slušný počin, ještě před několika desítky let nesnášejícího se východu a západu. Vše sice začalo již v roce 1996 v USA, ale až v roce 2004 se díky produktové řadě PRO začalo něco o této značce šuškat v autohifistických kuloárech. Reakce fanoušků a odborníků byly pozitivní, a proto se výroba rozšířila do všech koutů světa. Azbuka či jiné nesrozumitelné popisy pro mladší generaci tedy proto nemusí znamenat pochybnou kvalitu, kdo ví čeho, od „soudruhů“ z východu. Viz jedna z našich předchozích recenzí na komponentní reproduktory Kicx GFQ 6.2.

Jedináček, ale ne na dlouho

Subwoofer Kicx ICQ 300B se v době testu zdá být jediným uzavřeným 30 cm osazeným subwooferem od tohoto výrobce. Je pravda, že v produktové linii jsou ještě k mání další kousky, ty jsou ale koncipovány jako aktivní subwoofery a pro náš test se tato kombinace příliš nehodila. Rozhodli jsme se totiž otestovat celou produktovou řadu pasivních subwooferů (jednoho osazeného boxu a dalších čtyř reproduktorů vyžadujících zesilovač, popřípadně ozvučnici).

Jak jsme testovali Kicx ICQ 300B

Budete se možná divit, ale pro náš test jsme nezvolili známé prostředí SuperBu první generace, ale Škodu Octavii Combi. Stále se divíte? Máme pro vás vysvětelní, a to vskutku jednoduché. Asi jste již z předchozích recenzí stihli zaregistrovat, že vyjma zesilovačů, se snažíme testovat na dostupných komponentech pro většinu z vás. Důkazem je použití starého autorádia Alpine, či kabelových sad nepřevyšující cenu „pár“ stovek. I zde jsme optimalizovali, a to tím, že subwoofer s nízkou zatížitelností nelze testovat v sedanu. Ano, vysvětlení je na místě, pokud prahnete zrovna po této odpovědi. Sedan je nešikovný v tom, že se basová složka utlumí z důvodu absence volného prostoru mezi zavazadlovým prostorem a kabinou, v níž sedí posluchači. Jinými slovy, zadní pevné plato vadí a zeslabuje celkový průběh basové složky. Pro sedan je tady výhodnější koncepce výkonnějšího subwooferu a zesilovače. V kombi, nebo v jiném 5ti dveřovém prostředí je reprodukce basů z kufru auta méně náročná na výkon. Basy mají „volnou cestu“, můžete proto zvolit slabší subwoofer, slabší zesilovač a vaše peněženka tolik nevykrvácí. Co se týče zesilovače, i zde jsme optimalizovali. Použili jsme starý, né-li historický Audison Srx2, s výkonem „pouhých“ 170W v můstkovém zapojení na 4 ohmy. Vzhledem k ceně subwooferu 2970,– Kč a pořízení nějakého podobného zesilovače s tímto výkonem nemusí být celá investice finančně náročná.

Obsah balení a popis subwooferu Kicx ICQ 300B

Kartonová krabice silně připomíná svou velikostí basu piv, po rozdělání ale nebudete v očekávání osvěžení zlatavého moku, nýbrž v lehké porci basů, se kterou vás seznámíme. Po vybalení se na nás usmála šikovná a malá bedýnka s 30ti centimetrovým reproduktorem. Jako plus vidíme v osazené ochraně reproduktoru, tvořící dvě zahnuté kulatiny. Jako základní ochrana je toto řešení použitelné, komu se však nelíbí, může ji vytáhnutím jednoduše odstranit. Naopak jako mínus vidíme designově řešenou ozdobu, ukrývající se v nepříliš vlídně umístěném plastovém profilu s logem značky. Myslíme si, že absence tohoto prvku by byla ku prospěchu věci. Pozornost si zaslouží připojovací terminál. U takto levného řešení jsme čekali klasické šroubovací svorky, ale chyba lávky, push terminály! Skvělé a rychlé. Zamáčknout, vložit kabel a pustit. Za toto mají pánové od Kicxu schované jedno vychlazené pivo, které si už z nutnosti podobnosti balení prostě musíme pořídit stůj co stůj. V příbalovém letáku nenajdeme jen parametry subwooferu Kicx ICQ 300B, ale celé produktové řady. Celkem jednoduchá cesta, jak se seznámit s ostatnímy výrobky. Inu, proč ne. Najdete zde zatížitelnost a impedanci, pro znalejší frekvenční průběh – pokud ale máte jisté zkušenosti z autohifi, není ho težké vyčíst. Ostatně díky denní aktualizaci dat na našem webu si tyto údaje můžete přečíst hezky česky, kdykoli vás to napadne.

Než jsme se pustili do samotného poslechového testu, rozhodli jsme se tento osazený box, jak se lidově říká, osahat. Zajímalo nás potažení kobercem, v jehož zpracování nevidíme sebemenší chybičku. Slícovaní je perfektní, pevnost a tuhost ozvučnice si také zaslouží naši pochvalu. Ke své cenovce si troufneme říct, že lepší provedení jsme ani nemohli čekat. Sympatická velikost (36 cm na šířku, 38 cm na výšku a spodní hloubka necelých 25 cm) nám napověděla, že tento „prcek“ moc místa v zavazadlovém prostoru nezabere. Šedočerným provedením se barvou nebije s většinou továrních koberců automobilek a komplexně lze říct, že se celkově hezky vyjímal. Tedy až na onen designový prvek v podobě plastu, ten nám do oka nepadl.

Poslechový test subwooferu Kicx ICQ 300B

Při zapojování subwooferu jsme se na sebe ironicky usmívali. Čekali jsme za necelé 3 tisícovky zvuk pětiletého bubeníka hrajícího na maminčiny hrnce. Aby nesnesitelného kraválu bylo co nejvíce, rozhodlili jsme se tímto reproduktorem nemazlit. Výrobce píše zatížitelnost 250W, náš testovací zesilovač těchto hodnot zdaleka nedosahuje, tak proč mu, jak se říká, nenaložit. Po zapojení jsme usedli na přední sedadla, zapli autorádio a vložili první CD. Ironické úsměvy zmizely.

Říkali jsme si, že cílová skupina tohoto produktu nebudou jistě audiofilní nadšenci se složitou muzikou, a tak volba prvního interpreta byla na snadě. Daniel Landa a jeho album Smrtihlav bylo zdrojem prvních tónů do membrány lacině vypadajícího subwooferu Kicx ICQ 300B. První skladba Smrtihlav obsahuje celkem slušný efektový bass, zarývající se do uší velice nízkými frekvencemi. Zde nás překvapilo, jak tyto zvuky dokáže onen malý „prcek“ s grácií přednést. Podezřívali jsme někde opomenutý či omylem zapnutý ekvalizér, ale to se ukázalo jako křivé obvinění celé sestavy. Nedalo nám to, mysleli jsme si, že je to celé náhoda a že si tato muzika s tímto subwooferem výjimečně sedla (ano, někdy to tak nepochopitelně je). Odevzdali jsme se tedy do poslechu Propellereheads a jejich skladbě On her majesty's secret service, kterou známe nazpaměť. V prní třetině byl přednes syntetizátorových basů akceptovatelný. V úseku, jež skladbu rozděluje na dvě části a v podtextu se objevuje velice nízký bas (v rozmezí 30ti a 40ti Hz), nás tento reproduktor mile překvapil. Sice nezahrál dokonale a s ráznou komplexností, ale zahrál.

Silně nám to připomínalo zvukový projev komponentních reproduktorů Kicx ICQ 6.2, kde jejich doménou bylo to pravidlo, že to co nemohou zahrát, to nezahrají a nevymýšlí si. Než zkreslenou hrůzu, tak raději útlum a „červeň na tváři“ za nedokonalost. Tento subwoofer jako by projevem zvuku komponetním reproduktorům ze stejné řady z oka vypadl. Že bychom po dlouhé době našli výrobce, který dokáže sladit stejné řady výrobků? Ano, je to možné, Kicx se o to opravdu snaží. Je totiž velice težké sladit středobasovou složku se subwooferovou. Je pravdou, že v testovacím vozidle jsme měli o řadu vyšší reproduktory Kicx GFQ 6.2 (jejich recenzi máme rovněž zde na webu), ale jelikož rozdíl řady ICQ a GFQ není nijak propastný, dokázali jsme si celkovou situaci jedné řady lehce představit.

V dalších částech skladby On her majesty's secret service od Propellerheads se nějaké zklamání nekonalo. Ba naopak, subwoofer se držel a byl si jistý tím, co předvádí. Jelikož se starším CD od Madony nedá odolat, vyzkoušeli jsme i tento popový žánr. Zajímal nás především zvukový projev basového bubnu a basové kytary dohromady. Vyšší basy se nám zdály malinko pomalejší než bychom je očákavali ke zbytku toho, co tento reproduktor umí, ale nebyly duté ani nijak nepříjemně dunící. Opět zde zafungovalo pravdilo „co neumí, nezahraje“. Nebyli bychom to my, abychom nezkusili i na relativně laciný kousek audiořetězce nějakou složitější muziku. Pustili jsme si interpreta 4 Hero, album Two Pages. Toto album obsahuje skladby, obsahující hluboký mužský hlas, elektronickou basovou kytaru, tak i klasickou poctivou basu, jak tomu je právě u šesté skladby z tohoto CD – Cosmic Tree. U hlubokého mužského hlasu se subwoofer „rozhodl“ tuto náročnější pasáž ponechat středobasovým reproduktorům, elektronickou kytaru zvládl dobře, za to klasickou basu moc dobře nezvládl a mezi ním a středobasy vznikla „hádka“. Zklamání se nekonalo, de-facto jsme se utvrdili v tom, že pro tento žánr je nutné sáhnout po subwooferu rovnocenné kvality.

Resumé testu subwooferu Kicx ICQ 300B

Pro tentokráte uděláme vyjímku a resumé začneme od konce. Horko těžko budete shánět v cenové kategorii do tří tisícovek konkurenci. Za hotový osazený subwooferový box je cenovka 2970 Kč vskutku příjemná. Toto řešení je vhodné pro ty, co nechtějí řešit stavbu boxu, ale chtějí jen subwoofer zapojit a hrát. Údajům výrobce se dá věřit, alespoň co se týče zatížitelnosti. Výkon jsme totiž hnali až na limitaci stařičkého, ale dobrého Audisonu Srx2 a Kicx ICQ 300B ani jednou nezaváhal.

Celkově vzato se Kicx ICQ 300B nezapře se zvukovou podobností se středobasovými měniči z komponentních reproduktorů Kicx ICQ 6.2, k nimž je rovnoceným partnerem. Jako ideální kombinaci zde vidíme zapojení ke 4 kanálovému zesilovači, jehož 2 kanály použijete právě pro komponentní reproduktory ICQ a 2 kanály v můstkovém zapojení pro pohon subwooferu. Jednoduché, elegantní a finančně nenáročné.

  • + V cenové kategorii težké najít konkurenta
  • + Kvalitní dílenské zpracování
  • + Ochrana membrány a připojovací terminály na tuto cenovou kategorii nevídané
  • – Trochu pomalejší basy ve vyšších frekveních
  • – Nezahraje vše, není určen pro „složitější“ muziku
  • – Plast s logem kazí celkově povedený design boxu