Kde jsem: prohifi.cz > Jak vybrat > Jak vybrat reproduktory do auta

Jak vybrat reproduktory do auta

1. Velikost (rozměry) reproduktorů

Základním výběrovým kritériem pro nákup je velikost reproduktorů. Nejčastěji používaným rozměrem jsou 165 mm reproduktory do auta. Někdy jsou rozměry udávány rovněž v palcích, značeno „. 1 palec (inch) = 2,54 cm. Proto jsou 165 mm reproduktory někdy taktéž označovány jako 6,5“. Tento rozměr je běžně používaný např. v Škoda Fabia, Škoda Octavia I i II. U kulatých reproduktorů přepočet z palců funguje téměř na milimetry přesně, u oválných reproduktorů je ovšem menší tolerance – např. 6×9" reproduktory by měly mít dle přepočtu rozměry 152×229 mm, ve skutečnosti však např. Helix Dark Blue 69.1 mají rozměry 162×236 mm.

V předních dveřích bývají u většiny značek nejčastěji 130 nebo 165 mm kulaté reproduktory, Ford ale často používá oválné reproduktory 5×7" stejně tak jako některé automobily značky Mazda.

Do zadního plata se nejčastěji používají reproduktory 6×9", a to kvůli větší ploše membrány, díky které při správné montáži umí pěkně basovat.

2. Typ reproduktorů

Rozlišujeme 3 základní typy:

  • komponentní
  • koaxiální
  • středobasové

U koaxiálních reproduktorů jsou výškové reproduktory jejich pevnou součástí a nelze měnit jejich pozici. Nějaké značky umožňují alespoň u dražších typů jejich natočení. Opakem jsou komponentní reproduktory, které mají samostatné výškové reproduktory. Ty můžete umístit dle potřeby na samostatné místo. Nejčastěji na trojúhelníček u zpětných zrcátek, na A sloupek, na palubní desku nebo na tapecírunk dveří. A důvod proč namontovat komponentní reproduktory? Výškové pásmo je velmi snadno pohlcováno na rozdíl od basového pásma. Máte-li koaxiální reproduktory, výšky Vám hrají do nohou, kde jsou pohlcovány a ve výšce uší již výšky téměř chybí. Použitím komponentních reproduktorů získáte mnohem detailnější a prostorovější zvuk. V případě kvalitního ozvučení jsou komponentní reproduktory v předních dveřích povinností.

Středobasové reproduktory neobsahují výškové reproduktory – hrají pouze střední a částečně basové pásmo. Doporučujeme pouze pro zkušené zákazníky nebo jako výměnu za poškozené reproduktory stejného typu, jinak je vždy lepší koupit kompletní set komponentních nebo koaxiálních reproduktorů.

3. Výkon reproduktorů

Většina začínající hifistů se žene za astronomickými (velmi často nereálnými) výkony. Je dobré si uvědomit, že výkon autorádii je udáván jako výkon MAX. Reálný výkon RMS je u autorádií cca 12–15W. Toto je pro nás rozhodující veličina. Je tedy naprosto zbytečné honit se za reproduktory s výkony 100W a více při připojení na autorádio. Častým argumentem bývá, že předchozí reproduktory přece zkreslovaly. To je ale nejčastěji důsledkem akustického zkratu, nikoliv nízký výkon předchozích reproduktorů.

Pro autorádio je tedy plně postačující RMS výkon 20W a více. Při výběru pro zesilovač by měl být výkon stejný nebo vyšší než je výkon zesilovače.

4. Citlivost reproduktorů

Reproduktory o citlivosti 90dB vyvolají při vybuzení reproduktoru výkonem 1W ve vzdálenosti 1m akustický tlak 90dB. Znamená to tedy, že reproduktory s vyšší citlivostí potřebují méně výkonu pro hlasitý poslech. U reproduktorů, které budou připojeny pouze na autorádio doporučujeme citlivost 90dB a více v případě 165 mm reproduktorů (u měnších reproduktorů bývá citlivost typicky nižší, přesto se snažíme o citlivost blížící se 90dB).

5. Impedance reproduktorů

Vnitřní zesilovač autorádia je stabilní do 4 ohmů, což znamená, že při výběru reproduktorů pro zapojení pouze na autorádio vybíráme pouze s impedancí 4Ω. Při výběru reproduktorů na zesilovač můžeme vybírat i impedanci 2Ω nebo 3Ω dle stability externího zesilovače. Se snižující se impedancí narůstá výkon zesilovače, ale zvyšuje se jeho zkreslení. Zapojíme-li tedy na zesilovač (který to umožňuje) reproduktory s impedancí 2 ohmy, budou hrát hlasitěji, ale méně přesně.

6. Kmitočtový rozsah reproduktorů

Udává jaké zvukové pásmo umí reproduktor reprodukovat. Často jde o marketingové tahy a nereálné hodnoty. Nemusí to být úmysl, ale pouze jiná metodika měření této hodnoty a další okolní vlivy. Pokud by byla pravda, jak někteří výrobci uvádějí, že jejich reproduktory umí zahrát i pásmo 30–60Hz, přestaly by se prodávat subwoofery, jelikož toto je pásmo určené právě pro ně. Pokud je reproduktor velmi dobře nainstalován (samozřejmostí je vytlumení předních dveří), může hrát pásmo cca od 63Hz, ve vjímečných případech i 50Hz. Při výběru reproduktorů se ale nenechte zlákat kmitočtovým pásmem od 30–40Hz, to je zkrátka nereálné.

Rozsah frekvencí, které je lidské ucho schopno zaznamenat, se uvádí jako 20 Hz až 20 kHz. Tento rozsah je individuální a zpravidla se citlivost s věkem snižuje, hlavně při vysokých frekvencích, proto se opět nenechte zlákat horními mezemi 25kHz a více. Netopýři tyto zvuky ocení, ale lidské ucho ne. Většina lidí ve věku okolo 30 let již není schopna slyšet frekvence přes 16 kHz.

7. Pasivní frekvenční výhybka reproduktorů

Středobasové reproduktory umí dobře hrát basovou a středovou složku zvuku, naopak výškové reproduktory umí hrát výškové pásmo. Středobasový reproduktor nikdy kvalitně nezahraje výšky stejně tak jako výškový reproduktor nezahraje basy (zde by dokonce došlo k trvalému zničení).

K oddělení pásem slouží výhybka. Plnohodnotná výhybka rozdělí signál na 2 pásma – jedno pásmo jde do výškového reproduktoru, druhé pásmo do středobasového reproduktoru. Místo, kde se frekvence dělí, se nazývá dělící frekvence. Čím nižší tato hodnota je, tím lépe – nad palubní deskou máme více zpěvů, zvuk je přirozenější. Frekvence se v tomto případě nepřekrývají.

Ořezávací kondenzátory plní stejnou funkci, ale méně kvalitně. Velmi často pouze ořezávají frekvenci pro výškový reproduktor, aby nedošlo k jeho zničení, ale středobas hraje i výšky, což značně znekvalitňuje výsledný poslech.

8. Materiály membrán reproduktorů

Pro středobasy se velmi často používá polypropylen nebo papír. Každý materiál může mít velmi příjemný zvuk. U výškových reproduktorů jsou ale velké rozdíly. Mezi nejlevnější materiály patří mylar – výšky mají ve vyšších frekvencích řezavý charakter. Určitě tento typ výšek nedoporučujeme na rock, pop a jazz.

Pro kvalitní poslech jednoznačně doporučujeme hedvábné výškové reproduktory. Zvuk je velmi detailní, příjemný a není nepříjemný ve vysokých frekvencích.

9. Naše doporučení reproduktorů

Zde je naše doporučení 165 mm komponentních reproduktorů do předních dveří, které nikdy nezklamaly a máme s nimi velmi dobré zkušenosti, svědčí o tom i děkovné emaily mnoha zákazníků. Výrobky jsou setříděné vzestupně podle ceny:

  1. reproduktory pro autorádio: Kicx ICQ 6.2, Massive Audio DK 65, Kicx PRO 62D
  2. reproduktory pro připojení na zesilovač: Kicx GFQ 6.2, Morel Maximo 6Morel Tempo 6, Morel Hybrid Ovation II 6 - velmi výjimečná akce
  3. reproduktory pro připojení na autorádio i zesilovač (velmi dobře zahrají na obojím): Kicx ICQ 6.2Kicx PRO 62D, Massive Audio CK 6X

Pokud si nebudete jisti, jaké reproduktory přesně vybrat, kontaktujte nás a rádi poradíme. Každé reproduktory mají svůj specifický hudební projev, který z parametrů nevyčtete – toto je pouze o osobních zkušenostech.