Kde jsem: prohifi.cz > Recenze > Reproduktory do auta Kicx GFQ 6.2 - test ve Škoda Octavia

Reproduktory do auta Kicx GFQ 6.2 - test ve Škoda Octavia

Pokud se rozhodujete vyměnit reproduktory v autě a nechcete investovat mnoho finančních prostředků, tak právě vám jsou určeny následující řádky. Reproduktory Kicx GFQ 6.2 jsou určeny pro začínající auto-hifi nadšence, nebo těm, kteří nejsou spokojeni se stávajícími reproduktory v autě a chtějí změnu k lepšímu.

Jak jsme testovali reproduktory do auta Kicx GFQ 6.2

Pro recenzi Kicx GFQ 6.2 jsme nemohli zvolit lepší prostředí, než Škodu Octavii první generace se standardními reproduktory. Ty jsou známé svou nevelkou kvalitou, žádnými basy, plochým zvukem a uřvanými výškovými reproduktory. Popravdě řečeno, na rozdíl ve zvuku jsme se vzhledem k cenové relaci dva a půl tisíce velice těšili. Chtěli jsme dosáhnout názoru, jestli se tato výměna opravdu vyplatí, nebo jestli jde o vyhozené peníze. Po týdenním poslouchání jsme se shodli, že za tuto cenu lze koupit kvalitní reproduktory, které mají smysl. Nyní ale již k samotné recenzi.

Obsah balení reproduktorů do auta Kicx GFQ 6.2

Po otevření krabice nás zaujali především výhybky těchto reproduktorů. Na první pohled vypadají poctivě a svým zpracováním spolu s použitím kvalitních součástek by se nemuseli stydět u výrobků mnohokrát dražších. Popravdě jsme čekali něco hodně jednoduchého, v podobě kondenzátoru pro výškový reproduktor a nějakého obyčejného terminálu pro uchycení kabelů, jak je tomu u mnoha jiných výrobců.
Výhybka tedy obsahuje šroubovací terminály pro vstup z autorádia nebo zesilovače a dva výstupy – pro středobasový a výškový reproduktor. Jako veliké plus hodnotíme řešení nastavení citlivosti výškového reproduktoru. Kdo by hledal klasickou můstkovou propojku (jumper), bude překvapen přítomností přepínače. Toto řešení se nám zdá rychlé a efektivní – navíc díky skutečnosti, že není potřeba mít u sebe šroubovák pro přístup do výhybky. Jednoduše odděláte průhledný kryt z plexiskla zatlačením na jeho boky a přepnete si citlivost dle gusta. Žádné šroubování, žádné laborování, geniálně jednoduché a praktické.

Provedení reproduktorů do auta Kicx GFQ 6.2

Koš středobasového reproduktoru je vyroben z lisovaného plechu a je lakován černou barvou. Membrána je vyztužena zdrsněním v podobě skelných vláken a je tedy velice tuhá. Kulový vrchlík s logem dotváří celou membránu a díky kombinaci černé a bílé barvy se jedná o celkem zdařilý design, za který se rozhodně nebudete stydět.
Výškový reproduktor se ukrývá za ochranným perforovaným plechem a nehrozí tedy jakékoliv poškození i při hrubší manipulaci.
K reproduktorům je v balení spousta příslušenství. Dostatečně dlouhé kabely nám udělaly stejnou radost, stejně jako několik úchytek pro montáž výškových reproduktorů. Ke středobasům je k dispozici ochranná mřížka, ta ale najde využití spíše při montáži do zadního plata. A aby toho nebylo málo, tak pro ty, co chtějí reproduktory instalovat opravdu poctivě, máme skvělou zprávu. Kromě manuálu najdete v krabici ještě předlohu s rozměry. Jde vidět, že výrobce patří mezi ty poctivé a chce zákazníkům nabídnout za své peníze opravdu maximum.

Instalace reproduktorů do auta Kicx GFQ 6.2

Instalace reproduktorů proběhla velice rychle, hlavně díky dodržení standardních typizovaných rozměrů. Nemusíte tedy nic upravovat a k montáži snad kromě šroubováku nebudete nic potřebovat. Veškeré šroubky a úchytky jsou také součástí balení. Jediné, co doporučujeme, je dodatečně oblepit koš reproduktoru nějakým těsněním pro eliminaci akustického zkratu.
Pro laiky: Pro správnou reprodukci basů, je třeba, aby zvuk z přední a zadní části membrány byl oddělen co nejlépe. Proto je nutné, aby mezi košem reproduktoru a montážním otvorem bylo minimum netěsností. Jen tak dosáhnete maxima v basovém základu.
Více informací o tlumení předních dveří Škody Octavie čtěte zde.

Zvuk reproduktorů do auta Kicx GFQ 6.2

Jako zdroj zvuku jsme použili dvě autorádia z dílen Alpine. Jak novinku Alpine CDE-113BT střední třídy, tak i dva roky starou CDA-9853 spadající ke špičce ve své době. Pro poslech jsme volili výhradně audio CD pro dosažení nejvyšší kvality zvuku. Jako hudbu jsme použili alba od Talking Heads (Best Of), Supertramp (Breakfast in America), J.A.R. (Homo F.), Queen (Best Of) a také Michael Jackson v remasterovém vydání Ultimate collection, kde hlavně CD2 se skladbami Thriller nebo Beat It patří k těm zvukově lepším nahrávkám.
Při prvních tónech jsme uznali, že výměna za sériové reproduktory byla cesta k lepšímu. Je pravda, že při prvních tónech basů jsme čekali něco lepšího, ale měli jsme na paměti, že je potřeba reproduktory rozehrát. Zhruba po deseti hodinách hraní se zvuk hodně zlepšil, hlavně v podání těch nejnižších kmitočtů. U basových partií nás překvapila zřetelnost, hlavně při pobrukování basových kytar.
Střední kmitočty včetně vokálů jsou neagresivní, neuřvané a dalo by se říct, že velice neutrální. Dělící kmitočet 4,5kHz by se mohl zdát kde komu posazený velice vysoko. Popravdě jsme se báli odtržení zvuku a akustické díry mezi středobasovým a výškovým reproduktorem. Naštěstí se nic takového nekonalo a zvuk se jevil jako ucelený, hlavně díky poctivě a dobře navržené výhybce.
Podání výšek se nám také zamlouvalo, i když se někdy zdálo, že u těch nejvyšších kmitočtů nám cosi chybí. Bohužel naše uši jsou zhýčkané referenčními reproduktory Morel, kde se jejich pořizovací hodnota blíží k ceně ojeté Felicie. Při uvědomění si pořizovací hodnoty těchto reproduktorů jsme se shodli, že za cenu dva a půl tisíce není možné z výšek dostat více. A nejen z výšek, celkově se zvuk jeví velice neutrální, dynamický a vyvážený. Hlavně neutrálnost a žádný řev i při nejvyšších hlasitostech neunavuje ucho a hudba se tak nestává nudným společníkem při cestách.

Resumé recenze reproduktorů do auta Kicx GFQ 6.2

Celkově vzato musíme uznat, že v této cenové relaci budou reproduktory Kicx GFQ 6.2 jen velmi těžce hledat konkurenci. Za své peníze dostanete opravdu maximum a ještě dlouho se budete divit, jak takto laciné reproduktory mohou tak dobře hrát. Po několikahodinovém rozehrání se dočkáte i nízkých kmitočtů a troufáme si tvrdit, že udávaná spodní mezní hodnota 75Hz by mohla být uvedena i níže. Budeme se sice opakovat, ale jde zde o poctivost výrobce a ne kamuflování marketingem, jak je tomu jinde.

Pokud se rozhodujete o výměnu sériového ozvučení vozu za něco lepšího a nevládnete v dnešní finanční krizi naditou peněženkou, jsou reproduktory Kicx skvělou volbou jak nepromrhat peníze a jít zvukově strmě nahoru. Již při připojení na autorádio rapidně zlepšíte zvuk ve svém voze. Jejich pravé kvality ale oceníte až při připojení na externí zesilovač.

  • + ve své cenové relaci bezkonkurenční, excelentní
  • + poctivá výhybka, délka kabeláže
  • + obsah balení, vybavení
  • – nižší citlivost při přímém připojení na autorádio