Kde jsem: prohifi.cz > Recenze > Zesilovač do auta Massive Audio NX4

Zesilovač do auta Massive Audio NX4

Při výběru autozesilovače jsou rozhodující většinou parametry, pak provedení a nakonec značka výrobce. Parametry se volí dle způsobu použití, požadovaného výkonu, provedení, velikosti a značka bývá spíše jakýmsi vodítkem. Jistě nám dáte zapravdu, že najít opravdu dobrý zesilovač za malé peníze je nelehký úkol. Dovolte nám představit ne novinku, ale zcela novou značku v našem sortimentu. Massive Audio - že jste o ní ještě neslyšeli? Nebojte, nejste první, ani poslední. Hledali jsme na poli výrobců autohifi něco nového, neokoukaného a kvalitního. Díky kladným recenzím a spokojenosti autohifiíků na zahraničních webech jsme se rozhodli pořídit několik kousků a ihned, jakmile to bylo možné, jsme jeden takovýto zesilovač otestovali, abychom vám mohli přinést jako první recenzi zesilovače Massive Audio NX4 v reálném testovacím prostředí.
Je mnoho prodejců, kteří se snaží vychválit to či ono zboží, aniž by jej slyšeli v reálných podmínkách. Jak se říká „papír a fotka snese všechno", to ale u nás neplatí. Než vám přineseme recenzi, dáváme si kvótu mít naposloucháno minimálně 5 hodin čistého času, jen tak jsme schopni si udělat ucelený názor, v lepším případě i nějaké to porovnání.

Jak jsme testovali Massive Audio NX4

Jako testovací prostředí nám nyní slouží 11 let starý Peugeot 306. Nedošla na nás ekonomická krize, jen je potřeba brát aktuální vozový park, který je k dispozici. Navíc si myslíme, že toto prostředí je více než reálné, jelikož je pravděpodobnější upgrade muziky v tomto autě, než v Rols-Royce, Bentley nebo BMW sedmičkové řady.
Naše testovací sestava tvoří jako vždy kvalitní autorádio Alpine 9853 - některými trochu opovrhované, kvůli 2 voltovému výstupu předzesilovače, ale pro nás vychvalované díky velice kvalitnímu zvukovému výstupu. Reproduktory v zatím nijak zvláště upravovaných dveřích jsou notoricky známe Morel Tempo 6. Reproduktorová kabeláž Neotech Soundstream a signálová kabeláž Basic Silver Line jsou slušným základem pro kvalitní přenos audiosignálu. Jelikož Massive Audio NX4 není zesilovač s brutálním výkonem, rozhodli jsme se, že napájecí kabeláž bude vzhledem k cenovce zesilovače vyvážená. Ano, mohli jsme použít napájecí kabel s průřezem 53mm, který nám zatím leží ladem, ale bylo by to stejné, jako by někdo na starou Škodovku namontoval kola z luxusního sedanu. Zvolili jsme tedy k výkonu zesilovače adekvátní napájecí kabeláž ze sady T1 Audio T1-KIT3.

Provedení zesilovače Massive Audio NX4

Jak jsme psali na začátku, u zesilovače hrají prim hlavně parametry, značka a provedení. Začněme od konce, výrobce Massive Audio patří v tuzemsku spíše mezi neznámé. Její kvalita se osvědčí za nějaký ten pátek na základě pozitivních zkušeností. Nechme tedy čas časem a podívejme se na provedení a parametry.
Jako první parametr, který nelze přehlédnout je velikost. Délka 26 cm, šířka 14 cm výška něco málo přes 5 cm. Toto je opravdu velmi, velmi kompaktní velikost objemově připomínající autolékárničku. Opravdu, určitě všichni motoristé znají po humbuku s nutnou výměnou autolékarniček jejich velikost. A všichni jistě tuší, kam se taková autolékárnička vleze - do různých kapes a úložných prostor v zavazadlovém prostoru. Jistě již tušíte, kam míříme. Ano, díky těmto rozměrům jsou možnosti instalace takto malého autozesilovače nevídané. Jen si to představte, tak kam se vám vleze autolékárníčka a náhradní žárovky (berme ještě v úvahu prostor pro případnou kabeláž), tam se vám vleze zesilovač. Neodpustíme si klišé větu z reklamy na produkty WS teleshopping: „Skvěle, to je přeci skvělé!"
Pozastavme se ještě na chvíli u parametru velikosti. Při navrhování sestavy může být pro leckoho tento parametr velice zásadní. Přeci jen, většina zesilovačů má větší rozměry - cca 20×30 cm. Při instalaci, například vzhůru nohama na zadní plato v sedanu lze umísti s potížemi zesilovač maximálně dva - jeden pro komponentní reproduktory a druhý pro pohon subwooferu. Jistě, můžeme ušetřim místo jakýmsi kompromisem 5ti či 6ti kanálového zesilovače a ušetřit tak místo. Tyto zesilovače se ale dělí boužel jen na dvě skupiny - málo výkonné a pekelně drahé. Při jiných instalací, například na podlahu kufru kolikrát nezbývá nic jiného, než si nechat udělat na zakázku dvojitou podlahu. To má také své pro a proti. Na jednu stranu vše schováte, na druhou stranu, auto ztěžkne o několik kilogramů, je nutná nemalá investice, mnoho času a trpělivosti a v neposlední řadě se řeší neřešitelný a když, tak komplikovaný přístup k rezervnímu kolu. Umístění zesilovače se někdy také volí v bočnici zavazadlového prostoru, zde je ale limitace ve velikosti zesilovače (a nezřídka kdy i jejich počtu). Pokud tedy vynecháme tuningové zástavby, kdy se auto přizpůsobuje na 100% audioinstalaci, je prostor a způsob umístění zesilovače vždy limitující. A nyní si představte tu krásnou skutečnost, že se zesilovačem, či několika zesilovači Massive Audio NX4 nebudete limitováni. Odpadá tak ona nepříjemná skutečnost, kam zesilovač namontovat. Když to vezmeme kolem a kolem, budete mít dokonce tu výsadu si vybrat, kam zesilovač umístíte.
Aby toho skvělého a úžasného nebylo málo, výrobce si pro vás připravil ještě jednu perličku v podobě spojovacích mostů, nebo chcete-li propojovacích částí. Ty slouží ke spojení dvou a více zesilovačů v řadě. V sortimentu jsou jak propoje mezi zesilovači, tak i boční kryty včetně možnosti stohování na sebe. Výsledkem tak mohou být zajimavá seskupení zesilovačů, která nejen že budou vypadat efektně, ale především schováte veškerou kabeláž - tu nejden ochráníte, ale můžete si vyhrát s vysvazkováním a ušetřit tak ještě nějaké to místo navíc.
Pojďme se nyní podívat na celkové provedení Massive Audio NX4. Celá konstrukce zesilovače je kovová, nečeká vás tedy žádný obarvený plast, který časem ztratí na půvabu. Kovová konstrukce je mechanicky odolná a navíc zajišťuje dobré chlazení. Elaxovaná povrchová úprava zaslouží pochvalu, stejně tak jako kovové logo výrobce. Vše na první pohled vypadá kompaktně a pevně. Připojovací terminály jsou na dvou bočních stranách zesilovače. Na jedné straně jsou terminály pro reproduktorovou a napájecí kabeláž v podobě šroubovacích terminálů, ty obslouží jak holý drát, tak i očko nebo vidličku.
Na druhé straně je dvojice párů připojovacích terminálů pro signálovou kabeláž a ovládací prvky výhybek. Zde nám výrobce udělal opět radost, trimry pro plynulé nastavení dělicích kmitočtů jsou kovové na a na kovové osce, nehrozí tedy časem vymačkání plastové drážky, jak tomu bývá u mnoha jiných zesilovačů. Navíc, kovová oska naznačuje kvalitní trimr, který bude mít dobrý souběh pro všechny kanály - tím se minimalizují chyby na vstupu zesilovače. Čím méně chyb a zkreslení na vstupu, tím je celkový výsledek zesilovače jako celku lepší a pro nás i vás velice důležitý. Posledními prvky na této straně zesilovače jsou dvě indikační LED diody, které informují o provozním stavu. Přiznáme se, nejsme příznivci modrých světel, raději bychom viděli klasickou zelenou, ale co naplat, trendu neporučíme a modrá, ta ať si zavazadlový prostor osvětluje jak chce. Na druhou stranu, pro některé z vás může být naopak modrá efektní a hezká.
Nemechanické parametry jsou taktéž důležité. Udávaný výkon 4×100W RMS na 4 ohmy, 4×200W na 2 ohmy nebo 2×400W na 4 ohmy v můstkovém zapojení jsou pro takto malé rozměry velice slušné. Naskýtá se malá obava nad provozní teplotou a chlazením, ale nenechme se zmást, klamání tělem umí tento zesilovač na první pohled velice dobře. Nastavení vstupní citlivosti 0,2 - 5V umožňuje připojení od nejlacinějšího po nejkvalitnější autorádia. Výhybka pro 1 a 2 kanál umožňuje nastavení HPF filtru (ořez spodních frekvencí) od 0 do 200Hz. Právě ono plynulé nastavení od nuly je velice neobvyklé a pro mnoho autohifíků pozitivní. Pro 3 a 4 kanál je výhybka vybavená navíc LPF filtrem (ořez vrchních kmitočtů - pro nastavení dělící frekvence subwooferu). Dělící frekvence mezi 50-750Hz je více než dostatečná. Nabízí se zde přepínání mezi HPF a LFP filtrem, v pozici FULL je možné výhybku obejít a zmenšit tak zkreslení na vstupu na minimum (pro širokopásmové nebo pro použití výhybek na autorádiu při aktivním zapojení).

Zvuk zesilovače Massive Audio NX4

Po zapojení zesilovače a zapnutí autorádia se sepnul zesilovač, náběh je plynulý, bez známek jakéhokoliv lupnutí. Vybrali jsme opět několik zvukově dobře nahraných CD a mohli jsme se pustit do poslechu. U prvního CD - Vanessa Carlton - Be Not Nobody - se akustický klavír i zajímavá barva hlasu této americké zpěvačky nesly hezky prostorově na scéně. Dynamické špičky byly neagresivní i při „vyhulení" basů na ekvalizazéru. Jelikož testování proběhlo bez subwooferu, museli jsme si pomoci ekvalizací v rozmezí 0 až 6dB na frekvencích 63 a 80Hz. Mnohé zesilovače si takto upravenou signálovou část nenechají moc líbit, kdežto Massive Audio NX4 tuto skutečnost nesl statečně. Druhé CD, notoricky známé Madonna - The Immaculate Collection byl testem prostoru, živosti středů a jemných detailů na vysokých frekvencích. Při bicích jsme obdivovali „drajv" na středních kmitočtech. Veškeré efektové cinkání a dozvuky se prostorově oběvovali „mimo auto", jako by tyto zvuky přicházeli od jinud, než přímo z rerpoduktorů. Jak jsme již na začátku uvedli, v našem testovacím prostředí jsme použili reproduktory Morel tempo 6, ty je velice težké „nakrmit" aby ukázali, co umí, a to hlavně na nižších kmitočtech. Velice slušný basový základ obsahuje i CD Kyoto Jazz Massive - Spirit Of The Sun, kde je jak mix elektrické basové kytary s klasickou basou, tak i jedoduché pomalé kopáky s náběhem na neuvěřitelně rychlé dvojpedálové. Pro dynamiku na nižších kmitočtech je velice důležitý dumping factor, který čím je vyšší, tím větší má zesilovač kontrolu nad reproduktorem. Massive Audio NX4 předvedl velice slušnou kontrolu, basy byly tvrdé jak beton i při vysokých hlasitostech. Žádné měkčení nebo tahání basových částí se nekonalo. Podobnou vlastnost jsme měli možnost slyšet i u středních kmitočtů, kde každý úder paličky na buben prošel jak interiérem do našich uší, tak i karoserií a při opravdu vysokých hlasitostech jsme tyto údery cítili přes podlahu v chodidlech. Zajímavé, jeden by řekl, že je 100W někdy málo, ale když je na scéně poctivých a hlavně velice dobrých a nezkreslených 100W, tak je pak poslech dobrého CD zážitkem. Vyoský dumping factor tohoto zesilovače dokazuje i chování v limitaci, kdy basová složka žačne zkreslovat opravdu minimálně a spíš se limitace promítne do celého pásma. Klobouk dolů, takhle se má chovat zesilovač který si nevymýšlí, ale vzorně zesiluje to, co mu pošlete na vstup. Několik dalších CD nám předvedlo opravdu velice podařený prostor a detaily v každém nástroji. To co máme naposloucháno na daleko dražších zesilovačích bylo i zde. Myslíme si, že konkurence bude muset zapracovat, protože zvuk, který Massive Audio NX4 předvádí za svou cenovku, neumí konkurenční zesilovače v daleko vyšších cenových relacích. Když jsme po několika minutovém trápení zesilovače na maximální hlasitost kontrolovali telpotu, která byla i přes naše obavy vzhledem k malému rozměru v normě, tedy nijak zvlášť vysoká, naznali jsme, že nápis „advanced SQ amp" je zasloužený.

Resumé zesilovače Massive Audio NX4

Musíme uznat, že něco tak povedeného jsme dlouho netestovali. I přes naše prvotní pochybnosti, že nelze vyrobit kvalitní zesilovač s takto malými rozměry, musíme uznat, že nás Massive Audio NX4 velmi mile překvapil. Zvukově vynikjá jak prostorovstí, tak i slušným výkonem a hlavně velmi vysokou kontrolou reproduktoru díky velmi slušným hodnotám dumping faktoru. Střední kmitočty jsou velice živé a mají „drajv", výšky jsou detailní a ani ta nejmenší niance v podobě cinkání a dozvuků vám neunikne. Zesilovač si hravě poradí s náročnějšími reproduktory s nižší citlivostí a nutností vyššího výkonu, lepší důkaz než slušně rozehrané Morel Tempo nemusíme hledat. Co rozehraje reproduktory Morel, rozehraje snad vše bez výjimky.
Nemalou pozornost si zaslouží velice kompaktní rozměry včetně možnosti propojování zesilovačů můstky, kryty a to jak podélně, tak i stohově. Zesilovač obsahuje kvalitní připojovací terminály a velké také plus vidíme v použití kovových trimrů na výhybkách.

  • + minimalistické rozměry a design
  • + možnost propojování dalších zesilovačů
  • + výborná kontrola, protorovost a živost ve zvuku
  • - Jako velké mínus vidíme to, že jsme nenašli žádné mínus :-)