Kde jsem: prohifi.cz > Jak vybrat > Jak vybrat autorádio

Jak vybrat autorádio

1. Výkon autorádia

Hodně lidí přikládá tomuto parametru nejvyšší důležitost, což je celkem zbytečné. Většina autorádií má výkon 4×50W max, případně 4×45W max. Při běžném poslechu lze tyto výkony od sebe jen těžce odlišit, je to rozdíl téměř zanedbatelný.

2. Přehrávaná média v autorádiích

Největší poptávka je nyní po:

  1. autorádiích s CD mechanikou … pro běžné posluchače
  2. autorádiích s CD mechanikou a podporou USB … pro posluchače CD i komprimovaných formátů
  3. autorádiích bez CD mechaniky … pro posluchače pouze komprimovaných formátů
  4. autorádiích s DVD … pro vyznavače multimediálních ses­tav

Zde je to otázka spíše osobního vkusu. Vlastním-li spoustu CD, pak preferuji autorádia s CD mechanikou. Pokud je prioritou velké množství hudby bez nutnosti vozit s sebou spoustu CD, pak preferujeme autorádia s podporou USB. Je ale nutno mít na paměti, že na USB discích jsou jednotlivé skladby ukládány ve ztrátové komprimované podobě ve formátech MP3, WMA, AAC atd. Absolutní většina zákazníků však nepozná při poslechu rozdíl mezi CD a skladbou v komprimovaném formátu.

Jako velmi zdařilý krok považujeme opouštění čelního USB vstupu autorádií Alpine, kde je USB vyvedeno zezadu cca 50 cm kabelem. Zásuvka pro USB disk se pak umisťuje nejčastěji do schránky u spolujezdce. USB flash disky je dnes možno zakoupit za nízké ceny a např. na 4GB disk můžete uložit cca 60 hodin hudby ve formátu MP3.

Novinkou na českém trhu jsou autorádia bez mechaniky určená pouze pro přehrávání hudby z ipodu nebo USB disků, případně FM rádiové vysílání. Spousta lidí si již vystačí bez CD mechaniky.

3. RCA výstupy autorádia

RCA výstupy řešíme pouze chystáme-li se autorádio připojit na externí výkonový zesilovač. Již při jednom páru RCA výstupů můžeme napájet libovolný počet zesilovačů, ztrácíme ale možnost nastavení poměru hlasitostí jednotlivých výstupů (fader).

Pro lepší představu uveďme poslech rockové hudby, kdy je v hudbě lepší menší podíl basů, a pravý opak taneční hudba, kde je basová složka důležitá. Nebo druhý příklad – každé CD je ale nahrané jinak, tj. u jednoho CD s taneční hudbou můžete mít basů nedostatek, u druhého naopak příliš. Proto je dobré mít k dispozici fader, kdy pohodlně na rádiu nastavíte hlasitost subwooferu.

Zjednodušeně lze říci, že každý pár reproduktorů si žádá 1 pár RCA výstupů, totéž si žádá subwoofer. Tj. např. sestava s předními reproduktory a subwooferem vyžaduje pro komfortní ovládání 2 páry RCA výstupů.

RCA výstupy se liší ještě napětím. U levnějších sestav plně postačují běžné 2–2,5V. U vyšších napětí 4–8V získáme RCA výstup méně náchylný na okolní rušení.

4. Podsvětlení a displej autorádia

Některá autorádia mají pouze 1 základní barvu podsvětlení z výroby, u jiných se dá v menu nastavit od jednotek po stovky variant podsvětlení. Vyplatí se tedy nevycházet pouze z obrázku, ale pročítat specifikace jednotlivých výrobků.

Základní dělení displejů autorádií je na:

  1. maticové
  2. plně grafické (u Alpine označovány jako biolite)

Plně grafický je samozřejmě estetičtější a ve většině případů přehlednější, navíc dle našich zkušeností i lépe čitelný ve slunečných dnech.

5. Zachování spolupráce dipleje vozu a ovládání pod volantem originálního autorádia

Mnoho zákazníků si žádá zachování originálního ovládání pod volantem nebo displeje vozu. Ačkoliv má hodně autorádií uvedenou podporu těchto funkcí, téměř vždy je potřeba interface + propojovací kabel, což je nejčastěji záležitost 2–3 tisíců Kč, i více.

Hodně zákazníků tedy raději dá přednost novému autorádiu s lepším zvukem a tyto funkcionality oželí. Pokud by Vás ale zajímala cena adaptéru pro Váš vůz, napište nám na email poptávku s: typem autorádia, značkou vozu, rokem výroby Vašeho vozu. Budeme Vás zpětně kontaktovat s přesnou cenou.

6. Shrnutí + doporučení autorádia

Jednoznačně všem doporučujeme značky Alpine a Pioneer. Autorádia Alpine vynikají nekompromisním velmi prostorovým zvukem s důrazem na hodně čisté a jasné výškové pásmo. Rovněž autorádia Pioneer nikdy nezklamou žádného posluchače.

Z konkrétních modelů s CD mechanikami doporučujeme:

Z novinek jmenujme velmi povedená autorádia bez CD mechaniky, pokud preferujete poslech hudby např. z USB flash disků: